jkdberlin
15-09-2013, 17:11
Die Champions der BWC 2013:
Female Feather:
1. Maria Rabenhorst, Team Dento
2. Anna Mandt, EBJC
3. Anke Sodtmann, Groundfighters Hamburg
3. Sandra Jonas, Caverinha Jiu-Jitsu Hamburg
Female Light:
1. Laura Götz, EBJC
2. Verena Wonsack, Combat Club Leipzig e.V.
Female Medium Heavy:
1. Conny Genko, Ataque Duplo/Kenpokan Hannover
2. Ines Wagner-Drebenstedt, EBJC
3. Sophie Schrödter, Drysdale Jiu-Jitsu/La Familia Fightclub Halle
Female Open:
1. Laura Götz, EBJC
2. Ines Wagner-Drebenstedt, EBJC
3. Verena Wonsack, Combat Club Leipzig e.V.
3. Sandra Jonas, Caverinha Jiu-Jitsu Hamburg
Male Light Feather:
1. Guillermo Ramajo, BJJ Akademie Berlin
2. Lasse Gebbert, Hilti BJJ/IMAG Berlin
3. Nikolai Kung, EBJC
Male Feather:
1. John Anders, Barbosa Team Leipzig
2. Marcus Brümmer, Alliance Berlin/Ringside Gym
3. Julien Albertini, Alliance Berlin/Ringside Gym
3. Süar Kubilay, EBJC
Male Light:
1. Fabian Benz, BJJ Akademie Berlin
2. Kai Daniel Weck, Alliance Berlin/Ringside Gym
3. David Yellin, Alliance Berlin/Spitfire Academy
3. Hamilton Caldwell, Alliance Berlin/Spitfire Academy
Male Middle:
1. Nils-Johann Blanck, Hilti BJJ/IMAG Berlin
2. Vincent Schreiber, Attila Gözler SV Polizei/Gracie Barra Hamburg
3. Pawel Oganowski, Team Strefa Walki
3. Dominique Maniry, Hilti BJJ/IMAG Berlin
Male Medium-Heavy:
1. Murat Efendi, Alliance Frankfurt/Escrima Schule Kassel
2. Samuel Debbas, EBJC
3. Damun Bagheri, BJJ Akademie Berlin
3. Rene Barthels, Alliance Berlin/Ringside Gym
Male Heavy:
1. Alexander Martin, Caverinha Jiu-Jitsu Hamburg
2. Lars Rodmann, Berserkers Team Magdeburg
3. Daniel Gasiorek, Team Strefa Walki
3. Johannes Appun, Barbosa Team Leipzig
Male Ultra-Heavy:
1. Marcel Franzelius, Berserkers Team Magdeburg
2. Andreas Budig, Alliance Berlin/Ringside Gym
3. Dimitrije Malovic, Alliance Berlin/Spitfire Academy
3. Jannis Garibov, Alliance Berlin/Spitfire Academy
Male Open -82,3:
1. Fabian Benz, BJJ Akademie Berlin
2. Thomas Plischke, Combat Club Leipzig e.V.
3. Justus Ninnemann, Team Dento
3. Nils-Johann Blanck, Hilti BJJ/IMAG Berlin
Male Open +82,3:
1. Lars Rodmann, Berserkers Team Magdeburg
2. Ben Puch, Hilti BJJ/IMAG Berlin
3. Jannis Garibov, Alliance Berlin/Spitfire Academy
3. Johannes Appun, Barbosa Team Leipzig
Female Feather:
1. Maria Rabenhorst, Team Dento
2. Anna Mandt, EBJC
3. Anke Sodtmann, Groundfighters Hamburg
3. Sandra Jonas, Caverinha Jiu-Jitsu Hamburg
Female Light:
1. Laura Götz, EBJC
2. Verena Wonsack, Combat Club Leipzig e.V.
Female Medium Heavy:
1. Conny Genko, Ataque Duplo/Kenpokan Hannover
2. Ines Wagner-Drebenstedt, EBJC
3. Sophie Schrödter, Drysdale Jiu-Jitsu/La Familia Fightclub Halle
Female Open:
1. Laura Götz, EBJC
2. Ines Wagner-Drebenstedt, EBJC
3. Verena Wonsack, Combat Club Leipzig e.V.
3. Sandra Jonas, Caverinha Jiu-Jitsu Hamburg
Male Light Feather:
1. Guillermo Ramajo, BJJ Akademie Berlin
2. Lasse Gebbert, Hilti BJJ/IMAG Berlin
3. Nikolai Kung, EBJC
Male Feather:
1. John Anders, Barbosa Team Leipzig
2. Marcus Brümmer, Alliance Berlin/Ringside Gym
3. Julien Albertini, Alliance Berlin/Ringside Gym
3. Süar Kubilay, EBJC
Male Light:
1. Fabian Benz, BJJ Akademie Berlin
2. Kai Daniel Weck, Alliance Berlin/Ringside Gym
3. David Yellin, Alliance Berlin/Spitfire Academy
3. Hamilton Caldwell, Alliance Berlin/Spitfire Academy
Male Middle:
1. Nils-Johann Blanck, Hilti BJJ/IMAG Berlin
2. Vincent Schreiber, Attila Gözler SV Polizei/Gracie Barra Hamburg
3. Pawel Oganowski, Team Strefa Walki
3. Dominique Maniry, Hilti BJJ/IMAG Berlin
Male Medium-Heavy:
1. Murat Efendi, Alliance Frankfurt/Escrima Schule Kassel
2. Samuel Debbas, EBJC
3. Damun Bagheri, BJJ Akademie Berlin
3. Rene Barthels, Alliance Berlin/Ringside Gym
Male Heavy:
1. Alexander Martin, Caverinha Jiu-Jitsu Hamburg
2. Lars Rodmann, Berserkers Team Magdeburg
3. Daniel Gasiorek, Team Strefa Walki
3. Johannes Appun, Barbosa Team Leipzig
Male Ultra-Heavy:
1. Marcel Franzelius, Berserkers Team Magdeburg
2. Andreas Budig, Alliance Berlin/Ringside Gym
3. Dimitrije Malovic, Alliance Berlin/Spitfire Academy
3. Jannis Garibov, Alliance Berlin/Spitfire Academy
Male Open -82,3:
1. Fabian Benz, BJJ Akademie Berlin
2. Thomas Plischke, Combat Club Leipzig e.V.
3. Justus Ninnemann, Team Dento
3. Nils-Johann Blanck, Hilti BJJ/IMAG Berlin
Male Open +82,3:
1. Lars Rodmann, Berserkers Team Magdeburg
2. Ben Puch, Hilti BJJ/IMAG Berlin
3. Jannis Garibov, Alliance Berlin/Spitfire Academy
3. Johannes Appun, Barbosa Team Leipzig